Kinobus.pl - jedyny taki festiwal

Kinobus to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki.

Kinobus to impreza, jakiej do niedawna w Polsce nie było: festiwal filmowy, ale zarazem kulturo- i krajoznawczy, zahaczający także o historię, socjologię oraz architekturę.

Kinobus to festiwal objazdowy w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Liczba jego uczestników ograniczona jest do pojemności wehikułu, który w gruncie rzeczy staje się mobilnym festiwalem, przemierzającym wybrany region śladami kin działających i niedziałających
oraz innych atrakcji.

Kinobus to kilkaset kilometrów, kilkudziesięciu widzów-pasażerów, kilkanaście kin, kilka dni i niezmierzona dawka wrażeń.

W 2015 roku Kinobus przemierzył drogi województwa podkarpackiego, w 2016 zachodniopomorskiego, w 2017 lubelskiego, w 2018 świętokrzyskiego, w 2019 opolskiego, w 2020 trafił w środek Polski, a w 2021 wybierze się w małopolskie.

18 września 2018 roku podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebraliśmy Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii wydarzenie filmowe za Kinobus / Lubelszczyzna 2017. Wielka radość! Dziękujemy!


KINOBUS / MAŁOPOLSKIE 2021


W dniach 26-29 sierpnia 2021 roku Kinobus przemierzy blisko pół tysiąca kilometrów drogami województwa małopolskiego. Podróż rozpocznie i zakończy się w Krakowie.

Kinobus to niebanalna impreza filmowa na kółkach; to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki. Planujemy odwiedzić kilkanaście kin działających i nie oraz wspomnieć o wielu innych. Nie zabraknie spotkań z byłymi i obecnymi pracowni(cz)kami kin oraz z regionalist(k)ami, a także atrakcji krajoznawczych i kulinarnych regionu.

Ramowa marszruta Kinobusu / Małopolskie 2021:
- dzień pierwszy, czwartek 26 sierpnia: Kraków;
- dzień drugi, piątek 27 sierpnia: z Krakowa przez m.in. Alwernię i Chełmek do Wadowic;
- dzień trzeci, sobota 28 sierpnia: z Wadowic przez m.in. Myślenice i Czchów do Wojnicza
- dzień czwarty, niedziela 29 sierpnia: z Wojnicza przez m.in. Bochnię do Krakowa

Sprzedaż biletów uprawniających do przejazdu, noclegów, wyżywienia i udziału we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach rozpocznie się w piątek 30 lipca.

Koszt biletu dla jednej osoby to 300,00 zł, a w kwocie tej mieszczą się: przejazd, noclegi, posiłki, udział we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach i ubezpieczenie. (Koszt biletu dla osoby niekorzystającej z pierwszego noclegu i śniadania to 250,00 zł).

>> Szczegółowy program imprezy

>> Tutaj kupisz bilety

>> Tu znajdziesz regulamin imprezy

Uwaga! Zwracamy się z prośbą do osób, które posiadają ulotki, programy, plany, zdjęcia i inne pamiątki związane z historią małopolskich kin o udostępnienie ich celem zarchiwizowania i umieszczenia na stronie internetowej Kinobusu. Zostaną one zeskanowe lub sfotografowane i zwrócone właścicielom. Kontakt: fundacja@cyrkedison.org.

Organizatorem polskiego Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci.

Projekt Kinobus / Małopolskie 2021 otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (sesja 1/2021, PO Upowszechnianie kultury filmowej, priorytet II: Inicjatywy filmowe, wniosek numer 24673).



Autorem trasy polskiego Kinobusu jest Maciej Gil.


Kinobus / Środek Polski 2020


W dniach 25-27 września 2020 roku, w środku pandemii, Kinobus trafił w środek Polski. Jego marszruta wiodła z Łowicza, przez Przejmę, Gąbin, Płock, Klusek, Gostynin i Żychlin, oraz przez Piątek, Łęczycę, Grabów, Krośniewice i Kutno, z powrotem do Łowicza. Pasażerowie Kinobusu odwiedzili kina, lub obiekty, które kiedyś były kinami: Fenix w Łowiczu, Świt w Gąbinie, Studio w Płocku, Siemowit w Gostninie, Maraton w Żychlinie, Górnik w Łęczycy, Tęcza w Krośniewicach, KDK w Kutnie. Po drodze spotkali byłych i obecnych pracowników tych kin, dyrektorów domów kultury, działaczy dyskusyjnych klubów filmowych i organizacji pozarządowych, regionalistów i przewodników oraz historyków kina. Spacerowali kinowymi szlakami po Łowiczu i Płocku. Spośród atrakcji pozafilmowych poznali recepturę przyrządzania powideł olenderskich w Przejmie i tradycję gry w palanta w Grabowie, a także oczywiście odwiedzili środek Polski w Piątku. W Łowiczu wysłuchali wykładu Martina Krištofa o słowackim Kinobusie (2005-2019). Obejrzeli też film „Środek Europy” Stanisława Muchy.

Dzień 1. Łowicz. Kino Fenix. Martin Krištof opowiada o słowackim Kinobusie (z prawej tłumacz Michał Wirchniański).

Dzień 2. W pandemii i w drodze.

Dzień 2. Gąbin. Dawne kino Świt. Spotkanie z regionalistą i byłym kinooperatorem.

Dzień 2. Płock. Spacer śladem kin poprowadził Radek Łabarzewskim (pierwszy z lewej).

Dzień 2. Kutno. By tradycji stało się za dość...

Dzień 2. Żychlin. Dawne kino Maraton. Przed spotkaniem z byłymi pracownikami.

Dzień 3. Piątek. W środku Polski.

Dzień 3. Krośniewice. Dawne kino Tęcza. Bo różne są losy pokinowych budynków...

Dzień 3. Kutno. Kino KDK. Spotkanie z byłą kierowniczką jednego z kutnowskich kin.


Kinobus/Podkarpacie 2015 >>

Kinobus/Zachodniopomorskie 2016 >>

Kinobus/Lubelszczyzna 2017 >>

Kinobus/Środek Polski 2020 >>

Kontakt

Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison
biuro: kino Agrafka
ul. Krowoderska 8, 31-142 Kraków
telefon: 12 430 01 79
napisz do nas
fundacja@cyrkedison.org
  • Organizator

  • Partnerzy organizacyjni

  • Projekt realizowany dzięki wsparciu