Kinobus.pl - jedyny taki festiwal

Kinobus to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki.

Kinobus to impreza, jakiej jeszcze w Polsce nie było: festiwal filmowy, ale zarazem kulturo- i krajoznawczy, zahaczający także o historię, socjologię oraz architekturę.

Kinobus to festiwal objazdowy w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Liczba jego uczestników ograniczona jest do pojemności wehikułu, który w gruncie rzeczy staje się mobilnym festiwalem, przemierzającym wybrany region śladami kin działających i niedziałających
oraz innych atrakcji.

Kinobus to kilkaset kilometrów, kilkudziesięciu widzów-pasażerów, kilkanaście kin, kilka dni i niezmierzona dawka wrażeń.

W 2015 roku Kinobus przemierzył drogi Podkarpacia, w 2016 Pomorza Zachodniego, a w 2017 wyruszy na Lubelszczyznę.


Kinobus / Lubelszczyzna 2017


W dniach 24-27 sierpnia 2017 roku Kinobus przemierzy blisko 500 kilometrów drogami województwa lubelskiego. Podróż rozpocznie i zakończy się w Lublinie.

Kinobus to nowa i niebanalna impreza filmowa na kółkach; to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki. Planujemy odwiedzić kilkanaście kin działających i nie oraz wspomnieć o wielu innych. Nie zabraknie spotkań z byłymi i obecnymi pracownikami kin oraz z regionalistami, a także atrakcji krajoznawczych i kulinarnych Lubelszczyzny.

Oto ramowa marszruta Kinobusu / Lubelszczyzna 2017:
- dzień pierwszy, czwartek 24 sierpnia: Lublin;
- dzień drugi, piątek 25 sierpnia: z Lublina przez m.in. Opole Lubelskie do Chełma;
- dzień trzeci, sobota 26 sierpnia: z Chełma przez m.in. Krasnystaw do Zwierzyńca;
- dzień czwarty, niedziela 27 sierpnia: ze Zwierzyńca przez m.in. Kraśnik do Lublina.

Sprzedaż biletów uprawniających do przejazdu, noclegów, wyżywienia i udziału we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach
rozpocznie się w piątek 16 czerwca.


Koszt biletu dla jednej osoby to 260,00 zł, a w kwocie tej mieszczą się: przejazd, noclegi, posiłki, degustacje, udział we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach, bilety wstępu do muzeów i innych odwiedzanych obiektów, usługi przewodnickie.

Już wkrótce przedstawimy szczegółowy program imprezy.

>> Szczegółowy program imprezy

Tutaj kupisz bilety

Tu znajdziesz regulamin imprezy

Dla chętnych, którzy nie mogą skorzystać z płatności szybkim przelewem, proponujemy po uprzedniej rezerwacji mailowej pod adresem bilety@krkino.pl możliwość płatności przelewem tradycyjnym:

Dane do przelewu
Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison
ul. Aleksandry 3/19
30-837 Kraków
nr konta: BZWBK 40 1090 2590 0000 0001 3071 2209
tytuł przelewu: Akredytacja Kinobus/Lubelszczyzna 2017 - Imię i Nazwisko uczestnika


Po otrzymaniu wpłaty prześlemy drogą mailową bilety oraz wszystkie niezbędne informacje.

Uwaga! Zwracamy się z prośbą do osób, które posiadają ulotki, programy, plany, zdjęcia i inne pamiątki związane z historią zachodniopomorskich kin o udostępnienie ich celem zarchiwizowania i umieszczenia na stronie internetowej Kinobusu. Zostaną one zeskanowe lub sfotografowane i zwrócone właścicielom. Kontakt: fundacja@cyrkedison.org.

Organizatorem polskiego Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci, wydaje "X. Informator Kin Studyjnych" i organizuje doroczną Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Krakowskie Spacery Filmowe.

Projekt Kinobus / Lubelszczyzna 2017 otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PO Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej, priorytet 3 Filmowe inicjatywy lokalne, sesja 1/2017, wniosek numer 18091).

Patroni medialni: X. Informator Kin Studyjnych, Partnerzy: Vivarto, Stowarzyszenie Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug, Stowarzyszenie Kobiety i wino

Autorem trasy polskiego Kinobusu jest Maciej Gil.


Kinobus / Zachodniopomorskie 2016


W dniach 18-21 sierpnia 2016 roku drogi Pomorza Zachodniego przemierzył Kinobus. Jego marszruta wiodła od Szczecina, przez Gryfino, Chojnę, Baniewicie, Banie, Pyrzyce, Stargard, Ińsko, Łobez, Bełczną, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Bolegorzyn, Czaplinek, Mirosławiec, Mirosławiec Górny, Wałcz i Borne Sulinowo do Szczecinka. Pasażerowie Kinobusu odwiedzili kina, lub obiekty, które kiedyś były kinami, a nawet trawnik w miejscu, gdzie kiedyś stało kino: Pionier w Szczecinie, Szarotka w Baniach, Morena w Ińsku, Drawa w Drawsku Pomorskim, Mewa w Złocieńcu, Iskra w Mirosławcu, Grunwald w Mirosławcu Górnym, Tęcza w Wałczu, garnizonowe w Bornem Sulinowie i Wolność w Szczecinku. Po drodze spotkali byłych i obecnych pracowników tych kin, dyrektorów muzeów i domów kultury, działaczy dyskusyjnych klubów filmowych, regionalistów i przewodników oraz historyków kina. Spośród atrakcji pozafilmowych poznali: Szczecin podczas spaceru z przewodnikami, Kościół Mariacki w Chojnie, Winnicę Turnau w Baniewicach, Dworek Tradycja w Bełcznej, Muzeum Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Bolegorzynie, Muzeum Walk o Wał Pomorski w Mirosławcu, Izbę Muzealną w Bornem Sulinowie. Odwiedzili też Ińskie Lato Filmowe. I oczywiście obejrzeli filmy: "Cała naprzód" Stanisława Lenartowicza, "Kino, moja miłość" ("Cinema, mon amour") Alexandru Belca, "Fair Play" Andrei Sedláčkovej i "Ostatni seans w Kinie Przyjaźń" Krzysztofa Kalisiaka.

Dzień 1. Szczecin. Zbiórka przed Kinem Pionier.

Dzień 1. Szczecin. Zwiedzanie Szczecina z Przemkiem Głową i Joanną Kościelną.

Dzień 1. Szczecin. Zwiedzania ciąg dalszy. W tle ikony arhitektury: Centrum Dialogu Przełomy i Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza.

Dzień 1. Szczecin. Kino Pionier. Spotkanie z właścicielem Jerzym Miśkiewiczem, zaraz zacznie się projekcja filmu.

Dzień 1. Szczecin. Koncert Marszałka Pizdudskiego One Man Band.

Dzień 2. Baniewice. Zwiedzanie jednez największych winnic w Polsce - Winnicy Turnau.

Dzień 2. Baniewice. Kinobus w pełnej krasie.

Dzień 2. Banie. Międzynarodowe Centrum Turystyki, Kultury i Sportu. Wizyta w dawnym Kinie Szarotka.

Dzień 2. Banie. Międzynarodowe Centrum Turystyki, Kultury i Sportu. Wystawa pamiątek po dawnym Kinie Szarotka.

Dzień 2. Ińsko. Spotkanie z Bohdanem Kowalskim, nauczycielem, edukatorem filmowym, regionalistą, współzałożycielem Ińskiego Lata Filmowego.

Dzień 2. Bełczna. Projekcja filmu w ogrodzie Dworku Tradycja.

Dzień 3. Drawsko Pomorskie.
Wizyta w Kinie Drawa.
.

Dzień 3. Złocieniec. Spotkanie w Kinie Mewa z wieloletnim kinooperatorem Romanem Tomaszczukiem.

Dzień 3. Bolegorzyn. Wizyta w Muzeum Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Dzień 3. Mirosławiec. Ośrodek Kultury. Opowieść Krystyny Obary o nieistniejącym Kinie Iskra.

Dzień 3. Mirosławiec Górny. Tu stał klub garnizonowy z Kinem Grunwald.

Dzień 3. Wałcz. Opowieść Piotra Wojtanka o kinach wałeckich, zaraz zacznie się projekcja.

Dzień 4. Borne Sulinowo. Niedzielna wizyta w kościele pw. św. Brata Alberta, który kiedyś był radzieckim kinem.



Kontakt


Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison
biuro: kino Agrafka
ul. Krowoderska 8, 31-142 Kraków
telefon: 12 430 01 79
napisz do nas
fundacja@cyrkedison.org
  • Organizator

  • Partnerzy organizacyjni

  • Projekt realizowany dzięki wsparciu

  • Partnerzy


  • Patroni medialni