Kinobus.pl - jedyny taki festiwal
Kinobus to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki.
Kinobus to impreza, jakiej do niedawna w Polsce nie było: festiwal filmowy, ale zarazem kulturo- i krajoznawczy, zahaczający także o historię, socjologię oraz architekturę.
Kinobus to festiwal objazdowy w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Liczba jego uczestników ograniczona jest do pojemności wehikułu, który w gruncie
rzeczy staje się mobilnym festiwalem, przemierzającym wybrany region śladami kin działających i niedziałających
oraz innych atrakcji.
Kinobus to kilkaset kilometrów, kilkudziesięciu widzów-pasażerów, kilkanaście kin, kilka dni i niezmierzona dawka wrażeń.
W 2015 roku Kinobus przemierzył drogi województwa podkarpackiego, w 2016 zachodniopomorskiego, w 2017 lubelskiego, w 2018 świętokrzyskiego, w 2019 opolskiego, a w 2020 wyruszy w... środek Polski.
18 września 2018 roku podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebraliśmy Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii wydarzenie filmowe za Kinobus / Lubelszczyzna 2017. Wielka radość! Dziękujemy!
W dniach 22-25 sierpnia 2019 roku Kinobus przemierzył drogi województwa opolskiego. Jego marszruta wiodła z Opola, przez Krapkowice, Zdzieszowice, Kędzierzyn-Koźle, Prudnik, Głuchołazy, Wilamowice Nyskie, Pokrzywną, Otmuchów, Grodków, Pokój, Wołczyn, Proślice, Byczynę, Praszkę, Maciejów i Kluczbork, z powrotem do Opola. Pasażerowie Kinobusu odwiedzili kina, lub obiekty, które kiedyś były kinami: Studio, Helios i Meduza w Opolu, KDK w Krapkowicach, Odrodzenie w Zdzieszowicach, Lech, Centrum i Twierdza w Kędzierzynie-Koźlu, Diana w Prudniku, Zdrojowe w Głuchołazach, Podzamcze w Otmuchowie, Klaps w Grodków, Gwiazda w Pokoju, Syrena w Wołczynie, Wanda w Byczynie, Polonez w Praszce i Bajka w Kluczborku. Po drodze spotkali byłych i obecnych pracowników tych kin, dyrektorów domów kultury, działaczy dyskusyjnych klubów filmowych i organizacji pozarządowych, regionalistów i przewodników oraz historyków kina. Spośród atrakcji pozafilmowych poznali: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Salę Tradycji Amatorskiego Ruchu Filmowego Projektorownia i Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo Blechhammer 1944 w Kędzierzynie-Koźlu, pałac Watzdorfów w Proślicach i Pasiękę Zarodową w Maciejowie. W Grodkowie wysłuchali wykładu dr Urszuli Biel „Filmy, muzyka i skecze – o kinie w Grottkau 1922-1939”. Obejrzeli też filmy: „Instynkt, panowie” Artura Janowskiego i Macieja Gila, „Bilet na Księżyc” Veroniki Janatkovej, „To byłoby coś pięknego” Anny Morawiec i „Jerzy Mayer (notacja)” Barbary Lutzner i Kacpra Jurowicza.