Kinobus.pl - jedyny taki festiwal

Kinobus to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki.

Kinobus to impreza, jakiej do niedawna w Polsce nie było: festiwal filmowy, ale zarazem kulturo- i krajoznawczy, zahaczający także o historię, socjologię oraz architekturę.

Kinobus to festiwal objazdowy w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Liczba jego uczestników ograniczona jest do pojemności wehikułu, który w gruncie rzeczy staje się mobilnym festiwalem, przemierzającym wybrany region śladami kin działających i niedziałających
oraz innych atrakcji.

Kinobus to kilkaset kilometrów, kilkudziesięciu widzów-pasażerów, kilkanaście kin, kilka dni i niezmierzona dawka wrażeń.

W 2015 roku Kinobus przemierzył drogi Podkarpacia, w 2016 Pomorza Zachodniego, w 2017 Lubelszczyzny, a w 2018 Świętokrzyskiego.

18 września 2018 roku Kinobus.pl został nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w kategorii Wydarzenie Filmowe
za edycję Lubelszczyzna 2017. Serdecznie dziękujemy.


Kinobus / Świętokrzyskie 2018


W dniach 23-26 sierpnia 2018 roku Kinobus przemierzy blisko 500 kilometrów drogami Województwa Świętokrzyskiego. Podróż rozpocznie i zakończy się w Kielcach.

Kinobus to niebanalna impreza filmowa na kółkach; to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki. Planujemy odwiedzić kilkanaście kin działających i nie oraz wspomnieć o wielu innych. Nie zabraknie spotkań z byłymi i obecnymi pracownikami kin oraz z regionalistami, a także atrakcji krajoznawczych i kulinarnych Świętokrzyskiego.

Oto ramowa marszruta Kinobusu / Świętokrzyskie 2018:
- dzień pierwszy, czwartek 23 sierpnia: Kielce;
- dzień drugi, piątek 24 sierpnia: z Kielc przez m.in. Skarżysko-Kamienną i Starachowice do Staszowa;
- dzień trzeci, sobota 25 sierpnia: ze Staszowa przez m.in. Busko Zdrój i Pińczów do Włoszczowy;
- dzień czwarty, niedziela 26 sierpnia: z Włoszczowy przez m.in. Końskie do Kielc.

Sprzedaż biletów uprawniających do przejazdu, noclegów, wyżywienia i udziału we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach
rozpocznie się w piątek 16 czerwca.


Koszt biletu dla jednej osoby to 270,00 zł, a w kwocie tej mieszczą się: przejazd, noclegi, posiłki, degustacje, udział we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach, bilety wstępu do muzeów i innych odwiedzanych obiektów, usługi przewodnickie.

Już wkrótce przedstawimy szczegółowy program imprezy.

Dla chętnych, którzy nie mogą skorzystać z płatności szybkim przelewem, proponujemy po uprzedniej rezerwacji mailowej pod adresem bilety@krkino.pl możliwość płatności przelewem tradycyjnym:

Dane do przelewu
Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison
ul. Aleksandry 3/19
30-837 Kraków
nr konta: BZWBK 40 1090 2590 0000 0001 3071 2209
tytuł przelewu: Akredytacja Kinobus/Świętokrzyskie 2018 - Imię i Nazwisko uczestnika


Po otrzymaniu wpłaty prześlemy drogą mailową bilety oraz wszystkie niezbędne informacje.

Uwaga! Zwracamy się z prośbą do osób, które posiadają ulotki, programy, plany, zdjęcia i inne pamiątki związane z historią świętokrzyskich kin o udostępnienie ich celem zarchiwizowania i umieszczenia na stronie internetowej Kinobusu. Zostaną one zeskanowe lub sfotografowane i zwrócone właścicielom. Kontakt: fundacja@cyrkedison.org.

Organizatorem polskiego Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci, wydaje "X. Informator Kin Studyjnych" i organizuje doroczną Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Krakowskie Spacery Filmowe.

Projekt Kinobus / Świętokrzyskie 2018 otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PO Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej, priorytet 3 Filmowe inicjatywy lokalne, sesja 1/2017).

Patroni medialni: X. Informator Kin Studyjnych, Partnerzy:

Autorem trasy polskiego Kinobusu jest Maciej Gil.


Kinobus / Lubelszczyzna 2017


W dniach 24-27 sierpnia 2017 roku drogi Lubeszczyzny przemierzył Kinobus. Jego marszruta wiodła z Lublina przez Bełżyce, Chodel, Poniatową, Karczmiska, Nałęczów, Garbów Zagrody, Markuszów, Chełm, Rejowiec, Krasnystaw, Zamość, Zwierzyniec, Kraśnik i Bychawę z powrotem do Lublina. Pasażerowie Kinobusu odwiedzili kina działające i nie: Bajka w Lublinie, Zdrój w Bełżycach, Wrzos w Chodlu, Czyn w Poniatowej, Opolanka w Opolu Lubelskim, Świt w Garbowie Zagrodach, Izabela w Markuszowie, Zorza w Chełmie, Morskie Oko w Krasnymstawie, Stylowy w Zamościu, Skarb w Zwierzyńcu, Metalowiec w Kraśniku, Przełom w Bychawie, lub obiekty, które kiedyś były kinami jak Stary Teatr w Lublinie czy kościół parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Chełmie. Po drodze spotkali byłych i obecnych pracowników tych kin, dyrektorów muzeów i domów kultury, działaczy dyskusyjnych klubów filmowych, regionalistów i przewodników oraz historyków kina. Spośród atrakcji pozafilmowych poznali: Lublin podczas spaceru z przewodnikami, pomnik lądowania UFO w Emilcinie, chmielniki Polish Hops w Karczmiskach, Muzeum Torebek i Misiów w Nałęczowie, Chełmskie Podziemia Kredowe. I oczywiście obejrzeli filmy: "Medyk" Kamila Krukowskiego, "Najbrzydszy samochód świata" Grzegorza Szczepaniaka, "Trabantem na koniec świata" ("Trabantem až na konec světa") Dana Přibánia i "Yugo, krótka autobiografia" ("Yugo, kratka autobiografija") Miny Đukić.

Dzień 1. Lublin. Wizyta w Teatrze Starym, czyli pierwszym stałym kinie lubelskim Théâtre Optique Parisien, poźniej znanym m.in. jako Rialto i Staromiejskie. Działało w latach 1907-1981.

Dzień 1. Lublin. Spacer po filmowym Lublinie z przewodnikiem Mariuszem Borkowskim (tyłem).
.
.

Dzień 2. Bełżyce. Dawne kino Zdrój, czyli w poszukiwaniu ekranu.
.
.

Dzień 2. Chodel. Przed dawnym kinem Wrzos.

Dzień 2. Emilcin. Pod pomnikiem lądowania UFO...

Dzień 2. Opole Lubelskie. O dziejach kina Opolanka opowiadał dyrektor Opolskiego Centrum Kultury Łukasz Król (tyłem).

Dzień 2. Poniatowa. Wizyta w dawnym kinoteatrze Czyn.

Dzień 2. Poniatowa. Zwiedzanie kabiny projekcyjnej dawnego kinoteatru Czyn.

Dzień 2. Okolice Karczmisk. Obiad na trawie. W menu wędzony pstrąg z lokalnej hodowli, buła, surówka i piwo na lokalnych chmielach.

Dzień 2. Garbów Zagrody. Dawne kino Świt, w którym miejsc do siedzenie wciąż nie brakuje.

Dzień 3. Chełm. Nie ma jak ożywcza atmosfera Chełmskich Podziemi Kredowych z rana!

Dzień 3. Chełm. Tu było kino, tu, czyli w kościele parafii Matki Boskiej Zwycięskiej. Przystanek na trasie spaceru śladami chełmskiej kultury filmowej z Wojtkiem Zakrzewskim (stoi z lewej).

Dzień 3. Rejowiec. Szał archiwisty, czyli spotkanie z panią Wandą Sochacką (w środku), wnuczką założyciela pierwszego i kierowniczką ostatniego kina w mieście, i panem Edwardem Popkiem (w czapecze, po prawej), wieloletnim kinooperatorem rejowieckich kin.

Dzień 3. W drodze do Krasnegostawu. Kolektywna próba szczęścia w totolotku. I nic, zero...
.
.
.

Dzień 3. Zamość. Centrum Kultury Filmowej Stylowy. Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji historia kina zapisana na archiwalnych fotografiach.
.
.

Dzień 3. Bondyrz nieopodal Zwierzyńca. Czołg. Czołg na trasie Kinobusu musi się znaleźć. Taka tradycja!

Dzień 4. Kraśnik. Wizyta w kinie Metalowiec.

Dzień 4. Bychawa. Piękny akcent na sam finał. Byli pracownicy Bychawskiego Centrum Kultury i dawnego kina Przełom podzielili się swoimi wspomnieniami. Tu pan Władysław Gromek, były dyrektor ośrodka i m.in. założyciel dyskusyjnego klubu filmowego.


Kinobus/Podkarpacie 2015 >>

Kinobus/Zachodniopomorskie 2016 >>

Kontakt


Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison
biuro: kino Agrafka
ul. Krowoderska 8, 31-142 Kraków
telefon: 12 430 01 79
napisz do nas
fundacja@cyrkedison.org
  • Organizator

  • Partnerzy organizacyjni

  • Projekt realizowany dzięki wsparciu

  • Partnerzy

  • Patroni medialni