Kinobus.pl - jedyny taki festiwal
Kinobus to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki.
Kinobus to impreza, jakiej do niedawna w Polsce nie było: festiwal filmowy, ale zarazem kulturo- i krajoznawczy, zahaczający także o historię, socjologię oraz architekturę.
Kinobus to festiwal objazdowy w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Liczba jego uczestników ograniczona jest do pojemności wehikułu, który w gruncie
rzeczy staje się mobilnym festiwalem, przemierzającym wybrany region śladami kin działających i niedziałających
oraz innych atrakcji.
Kinobus to kilkaset kilometrów, kilkudziesięciu widzów-pasażerów, kilkanaście kin, kilka dni i niezmierzona dawka wrażeń.
W 2015 roku Kinobus przemierzył drogi Podkarpacia, w 2016 Pomorza Zachodniego, w 2017 Lubelszczyzny, a w 2018 Świętokrzyskiego.
18 września 2018 roku Kinobus.pl został nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w kategorii Wydarzenie Filmowe
za edycję Lubelszczyzna 2017. Serdecznie dziękujemy.
W dniach 24-27 sierpnia 2017 roku drogi Lubeszczyzny przemierzył Kinobus. Jego marszruta wiodła z Lublina przez Bełżyce, Chodel, Poniatową, Karczmiska, Nałęczów, Garbów Zagrody, Markuszów, Chełm, Rejowiec, Krasnystaw, Zamość, Zwierzyniec, Kraśnik i Bychawę z powrotem do Lublina. Pasażerowie Kinobusu odwiedzili kina działające i nie: Bajka w Lublinie, Zdrój w Bełżycach, Wrzos w Chodlu, Czyn w Poniatowej, Opolanka w Opolu Lubelskim, Świt w Garbowie Zagrodach, Izabela w Markuszowie, Zorza w Chełmie, Morskie Oko w Krasnymstawie, Stylowy w Zamościu, Skarb w Zwierzyńcu, Metalowiec w Kraśniku, Przełom w Bychawie, lub obiekty, które kiedyś były kinami jak Stary Teatr w Lublinie czy kościół parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Chełmie. Po drodze spotkali byłych i obecnych pracowników tych kin, dyrektorów muzeów i domów kultury, działaczy dyskusyjnych klubów filmowych, regionalistów i przewodników oraz historyków kina. Spośród atrakcji pozafilmowych poznali: Lublin podczas spaceru z przewodnikami, pomnik lądowania UFO w Emilcinie, chmielniki Polish Hops w Karczmiskach, Muzeum Torebek i Misiów w Nałęczowie, Chełmskie Podziemia Kredowe. I oczywiście obejrzeli filmy: "Medyk" Kamila Krukowskiego, "Najbrzydszy samochód świata" Grzegorza Szczepaniaka, "Trabantem na koniec świata" ("Trabantem až na konec světa") Dana Přibánia i "Yugo, krótka autobiografia" ("Yugo, kratka autobiografija") Miny Đukić.